İçeriğe Atla Menüye Atla
logo

Neden Kırklareli?

Kırklareli ili Türkiye'nin kuzeybatısında Bulgaristan sınırında yer almaktadır. Tekirdağ'a bağlı Çorlu ile Çerkezköy ve Kırklareli'ye bağlı Lüleburgaz ilçelerini içine alan D100 karayolu üzerinde kümelenmiş sanayi bölgesi, Türkiye’nin en büyük firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bölge'de yer alan imalat firmaları gıda, tekstil, plastik, ambalaj, metal işleme, döküm, çimento, cam gibi geniş bir sektör yelpazesini oluşturmaktadır.

biktisel ya et un

İlin kuzeyinde yer alan Pınarhisar, Vize ve Kırklareli merkezini birbirine bağlayan D20 karayolu üzerinde ise madencilik sektörünün dev firmaları faaliyet göstermektedir. Sanayi imalatının yanı sıra, yağlı tohumlar başta olmak üzere, bölge tarımsal üretim ve hayvancılık alanında da büyük bir üreticidir. İlde süt ürünleri, bitkisel yağ tesisleri, et işleme tesisleri ve un imalatını içeren tarıma dayalı sanayi gelişmiştir.

DEĞER ZİNCİRİ ve SEKTÖREL İŞ GÜCÜ HAVUZU

Sektörel çeşitlilik, imalat sanayisinde değer zinciri oluşturma imkanını kolaylaştırmakta, sektörel işgücü  havuzu oluşumunda rol oynamaktadır.

KIRKLARELİ OSB

Altyapı yatırımları tamamlanmış olan Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi, tek parça ve büyük ölçekli sanayi parselleri sunabilmesi ile ön plana çıkmaktadır.

 

YABANCI DIŞ YATIRIMLAR

rocket

Kırklareli İli 2012-2016 Döneminde Uluslararası Sermayeli Şirket Yatırımlarında 496 Milyon USD Yatırım Çekerek, Bu Alanda Türkiye’de İlk 20 İl Arasında Yerini Almıştır

ÖNDE GELEN SANAYİ KURULUŞLARI

LeSaffre

Maya sektöründe küresel bir oyuncu olan LeSaffre 1853 yılında Kuzey Fransa’da kurulmuş olup, bugün itibariyle 45 ülkede faaliyet göstermektedir. LeSaffre Turquie Evrensekiz tesislerinde yaklaşık 250 kişi istihdam edilmekte olup, şirket gerek yerel gerek küresel düzeyde sektörün öncüleri arasında yer almaktadır.

td

Trakya Döküm dünya standartlarında, ISO/TS 16949 belgeli otomotiv, beyaz eşya, hidrolik, demiryolu, inşaat ve diğer sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik, sfero, gri ve temper dökme demirden mamul ham ve işlenmiş parça üretimi yapan bir Disamatik dökümhanesidir. Fabrika Büyükkarıştıran mevkiinde 220 bin metrekarelik bir alanda kurulu olup, bunun 55.000 metrekaresi kapalı alandır. 63'ü mühendis olmak üzere toplam çalışan sayısı 875 kişidir.

sss

Temelleri 1935 yılında atılan Şişecam Topluluğu, Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından biridir. Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasal ürünler gruplarında üretim yapan Şişecam Topluluğu, 150 ülkeye ihracatı ve 13 ülkedeki faaliyetleriyle gerçek anlamda küresel bir oyuncudur.​ Küresel pazarda marka bilinirliği ve pazar payı istikrarlı bir şekilde artan Şişecam Topluluğu, 2020 yılında kendi sektöründe dünyanın ilk üçü içinde yer almayı hedeflemektedir.

zzz

Zorluteks Tekstil, bünyesinde yer alan perde ve ev tekstili üretim tesisleri, pazarlama şirketi ve dünyaca ünlü markaları ile ev tekstilinin lider kuruluşlarındandır. Zorluteks Tekstil’in ana faaliyet konusu perde ve ev tekstili ürünleri (çarşaf, nevresim takımları, yatak örtüsü, masa örtüsü, pike) üretimi ve pazarlamasıdır. Zorluteks Tekstil dev üretim tesislerindeki yüksek üretim kapasitesi, 3800 kişilik üretim gücü, üstün ürün kalitesi, çevre ve çalışan sağlığına verdiği önem ve çalışma koşulları ile dünyanın en modern ve en büyük entegre tekstil tesisleri arasında değerlendirilmektedir.

zen

Sanofi Grubu’nun Avrupa eşdeğer ilaç kuruluşu olan Zentiva, Avrupa’daki üçüncü büyük ve en hızlı büyüyen eşdeğer ilaç şirketidir. Zentiva, 15. Yüzyıla dayanan kökleriyle bugün, modern, yüksek kaliteli ve satın alınabilir ilaç geliştirmede en ön safta yer almaktadır.

saray

Saray Bisküvi, arkasına aldığı Turquality gücü ile dünyanın en son teknolojilerinin kullanıldığı, bölge ülkeler ve Avrupa’nın en modern ve yüksek kapasiteli tesisleri arasında yer alan Kırklareli Fabrikasında ürettiği yenilikçi ürünlerini 110’dan fazla ülkeye ihraç etmektedir. 1995‘ten bu yana tanınmış marka unvanına sahip olan Saray; bisküvi, gofret, çikolata, kek, kraker ve şekerleme kategorilerinde yılda 50 bin ton üretim yaparak tüketicisine ulaştırıyor.

akın tekstil_metin

Akın Tekstil A.Ş. tam entegre tesislerinde yurtiçi ve yurtdışı piyasalar için geniş bir ürün yelpazesi içinde imal ettiği teknik kumaşlar ile Türkiye`nin önde gelen Teknik Tekstil üreticilerinden biridir.

danone

Beş kıtada 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Danone, Lüleburgaz’da bulunan fabrikada, taze sütlü ürünler ve uzun ömürlü süt üretimlerini yapmaktadır. Ürün gamında taze sütlü tatlı, probiyotik yoğurt, kaymaklı yoğurt, homojenize yoğurt, meyveli fermente içecekler, meyveli yoğurt, UHT Süt ve Aromalı Süt bulunmaktadır.

sanset

750'yi aşan üretim, satış ve pazarlama kadrosuna sahip olan Sanset Gıda, bünyesine kattığı markalarla küresel bir oyuncu olma iddiasına yönelmiştir.

M. M. Emre Beji YDO Koordinatörü Kırklareli'deki İrtibat Kişiniz ebeji@trakyaka.org.tr +90 288 214 25 25
Mustafa Murat Koyuncu Uzman Kırklareli'deki İrtibat Kişiniz mkoyuncu@trakyaka.org.tr +90 288 214 25 25
image 556d7769bd501 Nur Feyza HALAT  Uzman Kırklareli'deki İrtibat Kişiniz nfhalat@trakyaka.org.tr +90 288 214 25 25