İçeriğe Atla Menüye Atla
logo

Destekler

Türkiye’de yeni kurulacak işletmelerin ve mevcut firmaların yatırımlarında yararlanabilecekleri, değişik kurumlar tarafından sağlanan, birçok teşvik ve destek programı bulunmaktadır. Temel destek sağlayan kurumlar arasında Kalkınma Ajansları, Ekonomi Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yer almaktadır.

Her bir kurum farklı başlıklarda hibe, kredi veya vergi teşvikleri sağlayabilmektedir.  Kurumların sağladığı desteklerden firmanız ve yapacağınız yatırımla ilgili en uygunu belirlerken lütfen şu sorulara dikkat ediniz:

  • Uygun başvuru sahibi misiniz? İlgili programa başvuru yapabilmek için gerekli şartları sağlıyor musunuz?
  • Yatırımınızın konusu/ sektörü program kapsamında desteklenecek alanlara uygun mu?
  • Yatırımınız kapsamında bütçelendirmeniz gereken kalemler program kapsamında destekleniyor mu?
  • Tahmini yatırım tutarınız kurumun verdiği destek tutarlarına uygun mu?
  • Yatırımın gerçekleşme süresi destek programının sürelerine uygun mu?

 Desteklerin içerikleri ilgili kurumlar tarafından dönem dönem değiştirilebilmektedir. Bu nedenle uygun bulunan destekle ilgili en güncel bilgi için ilgili kurumların internet adreslerini takip etmeniz önerilmektedir. Tüm açık çağrılara ulaşmak için projenizin konusuna göre arama yapabileceğiniz www.yatirimadestek.com sitesinden yararlanabilirsiniz.