İçeriğe Atla Menüye Atla
logo

Neden Edirne?

Edirne, Marmara Bölgesi'nin Trakya kısmında yer almaktadır. Güneyinde Ege denizi, kuzeyde Bulgaristan, batıda Yunanistan, doğuda Kırklareli, güneydoğuda Tekirdağ ve güneyde Çanakkale illeri ile çevrilidir. Edirne, 6.145 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olup, yaklaşık 411 bin nüfusa sahiptir.

cami

Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’na İstanbul’dan önce başkentlik yapmış ve Balkan savaşlarının yaşandığı bir coğrafya üzerinde bulunan, önemli tarihi değerlere sahip bir kentimizdir.

tarihi

Edirne, dünyada metrekare başına düşen tarihi eser bakımından önde gelen şehirler arasındadır.

tarım çeltik süt ürünleri

Edirne verimli topraklar üzerinde kurulu bulunması nedeniyle önemli miktarda tarımsal üretim gerçekleştirmektedir ve buna bağlı olarak da il sanayisinin gelişimi tarıma dayalı sanayi şeklinde olmuştur.

Tarıma dayalı sanayi üretimi yapan firmalar; çeltik, yağ, süt ve süt ürünleri sektörlerinde yatırımlarını yoğunlaştırmıştır.

2019 verilerine göre Edirne yıllık 431658 ton çeltik üretimiyle ülke birincisidir ve Türkiye’nin toplam çeltik üretiminin %43’ünü tek başına karşılamaktadır.

ÖNDE GELEN SANAYİ KURULUŞLARI

Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1950’li yıllardan beri ham yağ üretimi ile yağ sektöründe öncü bir yere sahip bir aile şirketi tarafından kurulmuştur. Tesislerin temeli, Edirne şehir girişindeki sanayi bölgesi içinde 34 dönümlük arazi üzerinde 6 Mayıs 1972 tarihinde atılmıştır. Satış teşkilatı ve bayiler aracılığıyla yurt içinde yıllık ortalama 22.500 ton bitkisel yağ satışı ve 20.000 ton karma yem satışı gerçekleştirilmektedir. Yurtdışı yağ satışları ise yıllık 691 ton civarındadır. Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin Edirne’deki tesislerinde toplam 130 kişi istihdam edilmektedir. Trakya ve özellikle Edirne çiftçisine gerek tarım ürünleri gerekse hayvancılık konularındaki büyük desteğinin yanında Edirne’deki küçük ölçekli sanayinin ve Edirne esnafının ticaret hayatında önemli yer tutmaktadır.

Trakya Birlik

1966 yılında Babaeski, Edirne ve Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri`nin bir araya gelerek kurdukları Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kısa adı ile Trakya Birlik olarak tanınmaktadır. Kuruluş yıllarından günümüze kadar hızlı ve istikrarlı bir gelişme gösteren Trakya Birlik`in kuruluşunda 3 olan Kooperatif sayısı bugün Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan 48 Kooperatife yükselmiştir. Yine kuruluşta 2.103 olan ortak sayısı ise günümüzde 59.000`e çıkmıştır. Trakya Birlik ülkemizde üretilen ayçiçeğinin yılda ortalama % 30 - % 50 sini mübayaa etmektedir.

1986'da kurulan İpekyol’un ilk mağazası, 1989 yılında İstanbul'da Nişantaşı Rumeli Caddesi’nde açılmıştır. İpekyol, günümüzde en prestijli kadın hazır giyim markaları arasında yer almaktadır. İpekyol hâlihazırda Kıbrıs, Kuzey Irak, Azerbaycan, Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan olmak üzere yedi ülkede ürünlerini satışa sunmaktadır. Türkiye genelinde toplamda 142 İpekyol mağazası mevcuttur. İpekyol, kaliteye önem veren ve hayatının her alanında kalite deneyimini yaşamak isteyen modern şehirli kadınların taleplerini karşılamak amacıyla yerel ve global pazarlar için koleksiyonlar geliştirmeye devam etmektedir.

Boreas Enerji Üretim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. enerji sektöründe faaliyet göstermek üzere 2003 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Yenilenebilir kaynaklı enerji üretim tesisleri alanında alınan yatırım kararı doğrultusunda 2007 yılında çalışmalar başlatılmış ve hedeflenen ilk proje olan 20 MW Boreas I Enez Rüzgar Enerjisi Santrali 2010 yılı itibariyle tamamlanarak işletmeye alınmıştır. Proje Türkiye enerji piyasasının gereklerini yerine getirirken tamamen modern ve çevre dostu bir teknoloji içermesi nedeniyle sera gazı salınım miktarını da düşürecektir. Boreas enerji sektöründe aktif bir oyuncu olarak yenilenebilir enerji odaklı yatırım portföyünü arttırma hedefi doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Taciroğlu, 1940’lı yıllardan bu yana süt ürünlerinde, özellikle peynir üretimi ve ticaretinde önder firma niteliğini sürdürmektedir. 1962 yılından sonra peynir üretimini bir sanayi haline getirmeyi hedef alan ve büyük yatırımlar yapan Taciroğlu, 1967 yılında ilk kez özel ambalajlı peyniri piyasaya sunarak peynir sektöründe yeni bir çağ başlatmıştır. Firma tradisyonel üretim tarzını benimseyerek, geleneksel Türk peynirini ambalajlı olarak Türk tüketicisine sunmakla, marka bilincini ön plana almıştır. Taciroğlu aynı amaç doğrultusunda, tradisyonel peynirlerine, 1979 yılında standart kalite ve fabrikasyon üretim olan Peysan’ı da ilave etmiştir. Şirket ürünlerini Taciroğlu ve Peysan markaları ile piyasaya sunmaktadır. Şirket üretimini Edirne’de 31.000m2 üzerinde kurulu çağdaş üretim tesislerinde, tamamen hijyenik bir ortamda gerçekleştirmektedir.

Sanayicilik temelleri 1974’te atılan kuruluş, 1996 yılında, grubun lokomotif firması olan Öztürk Yem’i hayata geçirdi. İştirakler arası sinerjiyi arttıran bir atılım yaparak 2005 yılında Öztürk Yağ’ı grup bünyesine katıldı. 2010 tarihindeyse grubun en yenilikçi üyesi “Rasyonel”, yüksek, sağlıklı ve kaliteli süt üretimi odaklı yüksek teknolojisiyle bir ilk olarak Türkiye yem sektörüne adım attı. Son olarak, 2015’te, 400 baş kapasiteli “Avrasya Besi Çiftliği”ni kurarak yatırımlarını genişletti. Bu ana iştirakler dışında, Ukrayna ve Bulgaristan yatırımları, yüksek tonajlarda gerçekleştirdiği iç-dış hammadde ticareti ve akaryakıt istasyonu gibi yan iş dallarında başarılı bir performans sergilenmektedir.

 

Bahar MANAV YDO Koordinatörü Edirne'deki İrtibat Kişiniz bmanav@trakyaka.org.tr +90 284 225 10 03
uokus Uğur OKUŞ Uzman Edirne'deki İrtibat Kişiniz

uokus@trakyaka.org.tr

 

+90 284 225 10 03
Mustafa Türkarslan Uzman Edirne'deki İrtibat Kişiniz mturkarslan@trakyaka.org.tr +90 284 225 10 03